PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 29.03.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Ředitel sekce řízení OPŽP Mgr. Martin Kubica v regionu

Díky aktivitám RŠOV měli účastníci semináře 27.9.2016 unikátní možnost získat informace "z první ruky"
V celkovém duchu akcí Regionální školy obnovy a rozvoje venkova, které jsou níže uvedeny, účastníci semináře měli možnost ocenit osobní přístup pana ředitele sekce řízení Operačního programu životní prostředí k jeho osvětě.

Nebývá zvykem, že se řídící pracovník takto angažuje, disponuje tak detailními a odbornými znalostmi, které na základě zkušeností předkládá příjemnou a pochopitelnou formou potenciálním žadatelům, které motivuje k tvorbě a realizaci projektů. „Pracovník SFŽP – administrátor projektu je partnerem žadatele a realizátora.“ Tato informace, která zazněla, je zásadní změnou k ještě lepšímu obrazu řízení OPŽP, který už v poslední době minulého období patřil mezi „uživatelsky nejpřívětivější“.

Účastníci semináře se zaměřili v rámci podrobné prezentace os OPŽP také na diskuzi ohledně praktického využívání opatření programu pro menší obce a města. Dále se hovořilo o nutnosti respektování souvislostí a dopadů jednotlivých poskytovatelů dotací na konečného realizátora a na území, v kterém se nachází, jinak dochází k chaosu a tím i neefektivnímu zacházení s finančními prostředky nás všech. V současné době je realitou, že každý úřad zajišťuje svoji agendu dle svých kompetencí a není schopen registrovat skutečnost, že obec je komunita, kde vše souvisí se vším a ve velmi málo případech lze realizovat projekt jako oddělenou aktivitu, která by neměla další dosah či průnik.

Na základě diskuze účastníků a pana ředitele vyvstalo několik důležitých a zajímavých faktů, které by mohly sloužit jako podklad pro diskuzi ohledně případných změn v podmínkách OPŽP:
- osa č. 1 nedovoluje využít obcím v rámci oddělené kanalizace dotaci i na kanalizaci dešťovou. Enormně se zvyšují náklady na celkovou realizaci kanalizačního systému, které mohou zapříčinit, že obec i přes nabídku výhodných půjček na dofinancování nebude o vybudování systému uvažovat, protože by se na dlouhá léta zadlužila a po tuto dobu by jí nezbývaly prostředky na drobnější aktivity v obci – život v obci by se značně utlumil. Dále je nedomyšlen fakt, že při realizaci dešťové kanalizace není zákonně ošetřen odvod vody do sběrných či zasakovacích nádrží. Na jednu stranu OPŽP nepodporuje dešťovou kanalizaci, např. vč. zasakovacích nádrží (voda nezadrženě odchází) a na druhou stranu podporuje jiná a velmi nákladná opatření na pouze zadržení vody v krajině, jako jsou poldry a retenční nádrže, které ne zcela vždy v krajině pěkně vyhlíží a zabírají zemědělskou půdu.
- osa č. 4 ohledně zeleně v intravilánu nedovoluje žádat obcím s počtem obyvatel pod 500 obyvatel. Pro toto diskriminační opatření neexistuje reálný podklad. A přitom v reálu právě malé obce o svá veřejná prostranství plná zeleně příkladně pečují (což se plně potvrdilo v rámci příkladného čerpání prostředků obcemi do 500 obyvatel na úpravu veřejných prostranství v rámci Programu rozvoje venkova 2007-2013).

Přítomní se shodli na faktu, že jakákoli opatření na zadržení vody v krajině jsou velmi potřebná, protože voda je to nejcennější pro celou naší společnost.


Za tým RŠOV Kateřina Korejtková, realizátor vzdělávacích aktivit



Vzdělávací akce Regionální školy obnovy a rozvoje venkova (RŠOV) mají dlouholetou tradici a pořádané akce vykazují stabilně vysoký přínos pro jejich účastníky. Především se jedná o osvětovou činnost o možnostech skladby činnosti pro obce v rámci její komunitní funkce, o maximální využívání dotačních titulů, o čerpání vhodných příkladů dobré praxe a v neposlední řadě o detailní výměnu informací a zkušeností účastníků při výjezdních vzdělávacích seminářích.
Osvětová činnost a ukázka příkladů dobré praxe s dobrou znalostí možností využívání dotačních titulů jednoznačně podporuje aktivitu obcí a tím zvyšuje absorpční kapacitu celého území v rámci zajištění udržitelného rozvoje venkova.
DALŠÍ INFORMACE: VN KONZULT, s.r.o.
Zveřejněno 29.09.2016 v 07:03 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA