PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Úterý 14.07.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Jedenadvacátý ročník Čermenských slavností je již minulostí

V pondělí skončil 21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Čermenské slavnosti, který probíhal již od minulé středy. Zúčastnilo se ho 7 českých a zahraničních souborů a v jednotlivých programech se představily divákům v Dolní Dobrouči, Svitavách, Lanškrouně, Dolní Čermné, Žamberku a České Třebové. Uskutečnilo se 9 koncertů, 2 hudební večery, výstava a Hecboj pro účastníky.

Hlavní program festivalu se již tradičně konal sobotní odpoledne v Dolní Čermné a tentokráte v novém areálu a na zbrusu novém zastřešeném podiu. A to ještě pár dní před festivalem mnozí nevěřili, že festival již poběží v "novém". Podařilo se, a tak se premiéra konala a areál slavností získal zcela novou tvář. Dle pochvalných slov místopředsedy folklorního sdružení ČR p. Michálka, který byl jednou ze zahajovacích osobností festivalu, se Čermenské slavnosti zařadily mezi několik festivalů v celé republice s takovým areálem.

V sobotním Galaprogramu se postupně představily všechny soubory a téměř tisícovka návštěvníků měla možnost shlédnout to nejlepší v podání souborů Bystrina ze Slovenska, Ten- Drum Art Percussion z Tchaj-wanu a dále českých Jitřenka (Dolní Čermná), Baldrián (Pardubice), Nisanka (Jablonec nad Nisou), Jaro (Ústí nad Orlicí) a Světlovánek (Bojkovice). Celým pořadem velmi zdařile doprovázel Jakub Ryba.
Při slavnostním zahájení pozdravili přítomné senátorka L. Műllerová, P. Šilar za Pardubický kraj, L. Michálek za FoS ČR a mimo jiné i představitel Tchajpejské hospodářské a ekonomické kanceláře v Praze pan C.K. Liu, který nad samotným galaprogramem převzal osobní záštitu. S ostatními členy delegace se festivalu zúčastnil jako subjekt, který významně pomohl organizovat příjezd a pobyt tchajwanského souboru v ČR. Součástí vzájemné kulturní spolupráce pak byla i výstava krásných fotoobrazů z Tchaj-wanu přímo v areálu slavností.
Po celou dobu téměř tříhodinového programu ukazovali své umění lidoví řemeslníci a návštěvníci tak měli možnost si i výrobky z jejich dílny zakoupit.

Při oficiálním ukončení galaprogramu, při němž byly předány všem zúčastněným souborům upomínkové dárky, byl současně odměněn slovenský soubor Bystrina za prvenství v Hecboji.
Pak už následovalo samostatné atraktivní vystoupení tchajwanského souboru, které zahřálo všechny přítomné strhujícími rytmy a naprostou dokonalostí jednotného provedení bubenického stylu, doprovázeného prvky bojového umění. Podle vytrvalého potlesku bylo zřejmé, že se vystoupení líbilo. Navíc měl bezprostředně po vystoupení každý možnost vyzkoušet si své umění na některém z bubnů přímo na podiu, což přivítaly zejména děti.
Večer následovala diskotéka, přerušená tradičním ohňostrojem.

Celý festival shlédlo téměř tři tisíce lidí, a to je velkým zadostiučiněním všech, kteří pomáhali při jeho organizaci. Poděkování patří Folklornímu sdružení ČR za pomoc při organizaci pobytu tchajwanského souboru v ČR.
Festival byl podpořen Pardubickým krajem, Obcí Dolní Čermná a Městem Lanškroun.

Ing. Petr Ryba
p.ryba@ador.c

Zveřejněno 29.06.2009 v 23:15 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA