PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 09.07.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Sylvánské zelené - (Cyrifandl, Cinifál zelený)

/syn: Sylvaner, Silvaner, Frankenriesling, Gentil vert, Picardon Blanc, Gamay Blanc, Gros Rhin, Zöldsilváni, Sonoma Riesling, Monterey Riesling/

Pochází z Rakouska z okolí Kremže. Dříve se uvádělo jako místo původu Sedmihradsko.

Odrůda vznikla samovolným opylením Tramínu červeného pylem krajové odrůdy Rakouské bílé. Tato odrůda byla dříve velmi oblíbena, dnes je pomalu vytlačována výhodnějšími odrůdami jako jsou např. Müller-Thurgau (v Německu) a Neuburské (na Moravě). Nebylo by vůbec překvapující, kdyby se v příštích desetiletích vytratila z vinohradů úplně. Tedy snad kromě Franků poblíž Würzburgu, kde produkuje velmi žádaná vína s minerálním charakterem, typickým pro tuto oblast. V našich zemích se totální výsadba Sylvánu rovná asi jen 0,2 % z celkové plochy vinic a hlavními výrobci jsou snad jen už Vinné sklepy Valtice a Zámecké vinařství Roudnice nad Labem. I kdyby snad v budoucnu neprojevil nikdo zájem o pěstování Sylvánského, nezmizí úplně, ale zůstane zachováno v genofondu Šlechtitelské stanice vinařské ve Vrbovci na znojemsku.

Víno má lahodnou, jemnou, harmonickou chuť se specifickou ušlechtilou kořenitostí a jemnou, málo výraznou vůní. U mladého vína bývají vyšší kyseliny, které se postupně odbourávají. Zráním na lahvích získává na kvalitě a prodává se jako víno archivní. Takto vyzrálé víno je velmi lahodné chuti a pikantní vůně. Sylvánské zelené je vhodné ke scelování do známkových vín s Ryzlinkem rýnským nebo vlašským. Dále se výborně hodí pro společenské události, neboť jeho pití neunavuje. Podáváme ke kuřecím játrům.

Sylvánské tvořilo základ nejvíce prodávaného německého typového vína Liebfraumilch, které bylo kdysi vyráběno jen z hroznů Sylvánského. Keře této odrůdy jsou choulostivé na vyšší obsah vápníku v půdě. Dřevo vyzrává špatně, mrazuodolnost je nízká, trpí oidiem. Hrozny (bobule) mají velmi příjemnou chuť.

Tato odrůda měla v některých oblastech Rakouska a Německa dominující význam. Dnes se v Rakousku nepěstuje na větší ploše než 30 ha. Uvádí sem, že v Německu se tato odrůda pěstuje přes 300 let. Pochází snad z okolí Würzburgu, tedy oblast Franken. Známá viniční hora "Mariaberg" byla původně osázena pouze Sylvánským. Počátkem 60. let byl Sylván v Německu pěstován na více než 20000 ha a to hlavně v Rýnsko Hesensku, Pfalzu a Franku.

V roce 1994 v Rýnsko Hesensku, kde je na ploše 3000 ha, se po zimních mrazech (-13°C) vůbec nesklízelo.

Špatné vlastnosti Sylvánu: nejisté a nepravidelné výnosy, nevhodnost odrůdy pro vysoké vedení a vysoká citlivost k zimním mrazům. Němečtí a někteří rakouští vinaři mají zájem o renesanci této odrůdy. Cílem je přešlechtění, odstranění negativních vlastností a výsadba nových klonů. V oblasti Donauland dokonce jeden vinař začal používat synonymní označení Zierfandl se snahou, aby se tato tradiční odrůda dostala více do povědomí konzumentů.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.ahaho.cz

Typ záznamu: Víno
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 24.02.2005 v 15:14 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA